Vajon hazánkban lehetséges-e efféle vadállatok tartása egy hétköznapi ember számára? Erre a kérdésre keressük most a választ.
A válasz korántsem egyszerű, ugyanis a magyar jog az állatfajokat három nagy csoportra osztja. Megkülönböztetünk, különösen veszélyes, közepesen veszélyes, illetve elővigyázatosságot igénylő állatfajokat.
Kezdjük is mindjárt a legérdekesebb csoporttal a különösen veszélyes állatokkal. A veszélyes állatfajokról és egyedeik tartásának szabályairól szóló 2015 évi FM rendelet értelmében magánszemély nem tarthat otthon ilyen jellegű vadakat. Vagyis ha nem vagyunk egy állatkert vagy egy cirkusz büszke tulajdonosai, akkor nemigen dédelgethetünk otthon jaguárt, csimpánzt, krokodilt, elefántot, oroszlánt, de a medencénkben sem úszkálhatnak rozmárok és gyilkos bálnák. Ha jobban belegondolunk ez egy igen logikus szabályozás, hiszen a kis Simba egy idő után Mufasa-i méreteket öltve már könnyedén leharapja bármely végtagunk.
A közepesen veszélyes, illetve elővigyázatosságot igénylő állatok tartása azonban már nem elképzelhetetlen habár a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges hozzá, melyet nehéz feladat megszerezni. Tehát a jóváhagyással a birtokunkban már élvezhetjük is egy kenguru, vaddisznó, hiúz társaságát, vagy éppenséggel egy erszényes ördöggel is megoszthatjuk a nappalinkat.
A jogszabály külön kitér a méreggel rendelkező állatfajokra, amelyeknek tartása különösen szigorú előírásokhoz kötött. Egyik fő kritérium, hogy méreggel rendelkező veszélyes állatfaj egyedének tartására engedély akkor adható, ha a kérelmező igazolni tudja, hogy az állat marása, szúrása esetére biztosított az állatfaj mérge ellen használható antidótumhoz való hozzáférése, magyarán van-e ellenszere.
A tárolásuk, elhelyezésük is különös figyelmet igényel. Méreggel rendelkező állatot tartalmazó akváriumot, inszektáriumot, illetve terráriumot csak olyan helyen szabad elhelyezni, ahonnan az egyed nem tud kiszökni, tehát a mérgeskígyódat nem tarthatod egy fedetlen kartondobozban akármilyen jó ökoszisztémát is varázsoltál neki. Ezen kívül a szomszédot sem kérheted meg, hogy etesse meg a mérgespókodat miközben nyaralgatsz, mert egy marás esetén téged terhel a felelősség, hiszen bármilyen közvetlen beavatkozást csak az állat tulajdonosa illetve gondozója végezhet el, így a vádat nem lehet másra bízni.
Most, hogy mindezek tudatában vagyunk, láthatjuk, hogy bármilyen nagy NatGeo fanok is vagyunk nem lesz oroszlán a hátsó udvarban, nem haverkodhatunk csimpánzokkal, és fekete mambával sem vághatunk fel a barátainknak. De jobb is, ha maradunk a megszokott kutyáknál, macskáknál, hörcsögöknél. Egyrészt a pénztárcánkat sem terhelik annyira, másrészt a vacsorájuk sem igen leszünk.
Győri Fortunató