Néha azonban eljön az a pont, amikor a party kezd Aréna nagykoncertté konvertálódni, amire a szomszéd nem akar jegyet váltani. Ennek következtében pedig pillanatokon belül kopogtatnak a yardok.
Cikkemben összeszedem nektek, mire kell odafigyelni egy házibulin, hogy mi is és a szomszédok is jól érezzük magunkat, csendháborítás és bírságolás mentesen.
De mi is az a csendháborítás?
A 2012. évi II. szabálysértésekről szóló törvény értelmében:
Ebből leszűrhetünk egy fontos következtetést, mégpedig hogy bármikor elkövethetjük a csendháborítást, nem napszakhoz kötött. Tehát nem feltétlenül szólhat ebédidő tájékán sem a muzsika óriási hangerőn.
Csendháborítás esetén beszélhetünk külső és belső zajforrásról is, ezekre különböző szabályozások vonatkoznak, különböző decibel értékekkel, ami egyes településenként is eltérő lehet. Magyarán, ha nem szeretnénk, hogy a bulin korán lőjék a pizsamát, és bírságot varrjanak a nyakunkba, akkor érdemes megnézni az adott településre vonatkozó szabályozásokat. A bírság 5 000-150 000,- Ft-ig terjedhet, szóval igen drága mulatság is lehet.
A polgári törvénykönyv értelmében:
Ez nem más, mint egy generálklauzula, amit a bírói gyakorlat tölt meg tartalommal, összeméri a tulajdonos és a zavarást sérelmező fél érdekeit. Ennek során figyelembe veszik a zavarás jellegét, a települési környezet sajátosságait, a helyi szokásokat, a zavarás technikai kiküszöbölésének lehetőségeit valamint a környezetvédelmi szabályokat és a napszakot.
A zavarásnak különféle csoportjait különböztetjük meg, nekünk most kiváltképp a zajhatással kell foglalkoznunk. A megvalósított szükségtelen zavarásnak (üvöltő zene) jogkövetkezményei lehetnek, birtokvédelmi igénnyel, illetve kártérítési igénnyel is fordulhat a jegyzőhöz velünk szemben a koncertet nem élvező szomszéd.
A rendőrőrök első kiszállásukkor szóban figyelmeztetnek és felszólítanak a zavarás abbahagyására, viszont ha a távozásuk után újabb bejelentés érkezik, akkor a második találkozó már bírságolással érhet véget.
Mindent összegezve, ha házibulit akarunk tartani, tájékozódjunk adott településen érvényben lévő szabályozásról, és a legfontosabb, hogy szomszédjainkat előre tájékoztassuk az „esetleges” hanghatásokról a béke és a jószomszédi viszony fennmaradásának érdekében. Ha úgy akár adódik át is hívhatjuk egy italra.
Győri Fortunátó