Az odúban minden költésnél újabb réteg kerül a tojások alá, végül szinte teljesen kitöltve a rendelkezésre álló teret. Egyik legfontosabb teendő ezért a fészekanyag eltávolítása. Pont ilyenkor, a koratavaszi fészekrakás előtt célszerű takarítani. Most jött el az odútelepítés ideje is. Kettős haszna van, hiszen télen éjszakai melegedő, koratavasztól költőhely szerepét tölti be. A Magyar Madártani Egyesület honlapján minden barkácsoláshoz vagy kész odú rendeléséhez szükséges tudnivaló szerepel.
A Táborhegyi parkban az Erdőalja úti iskola felsősei az Odúkészítésben, a kisebbek a madáretetésben jeleskednek. Éppen most készül egy macskabagoly odú, amit alpin technikával a tavaly madárkarácsonyfaként feldíszített erdei fenyő közelében lévő jegenyenyárra teszünk fel. Eddig a szarkák-szajkók-vetési varjak fészekrablóbandája uralta a terepet. Eljött az ideje, hogy egy igazi rendfenntartó ragadozó is megjelenjen a környéken.
A fiatal erdőkben kevés az öreg, odúnak alkalmas fa, ezért telepítettünk összesen 55-öt a Táborhegyi kutyák Facebook-csoport, lelkes szomszédok és a gyerekek segítségével. Nagy volt a „lakásínség”, hiszen eddig 90%-os volt a költési arány.
Eljött a NAGY ODÚTAKARÍTÁS ideje. Most derül ki hol és hány fészekalj volt és miből áll a fészekanyag, amit el kell távolítanunk. Nem kis munka a számozott odúk megtalálása, leszedése kampóval, adatrögzítés, majd visszakampózása.
Erre a feladatra várunk szeretettel minden tettre kész madárbarátot december 7-én, szombaton 10 órakor az iskola sarkánál a Remetehegyi és Erdőalja út kereszteződésében.